Τα χθεσινά αποτελέσματα της Super League

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 1-2 Με γκολάρες των δύο Ιρανών του, Μασούντ και Ανσαριφάρντ, αλλά και με μεγάλη απόκρουση του Γιαννιώτη στο τέλος, ο Πανιώνιος… ξεπέρασε τη Βέροια και νικώντας 2-1 τον Ηρακλή, έπιασε κορυφή!Μια κακή παρένθεση απέδειξε ο Πανιώνιος πως ήταν η ήττα από τη Βέροια!

Βγάζοντας ξανά… γούστα, οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν 2-1 του Ηρακλή στο «Καυτανζόγλειο», σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα: Γκολάρες, δύο αποβολές εντός αγωνιστικού χώρου και άλλες δύο εκτός, πολλά νεύρα, απίστευτες ευκαιρίες εκατέρωθεν και χιτσκοκικό φινάλε.

Οι δύο Ιρανοί, Μασούντ και Ανσαριφάρντ, πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων, ο πρώτος με «κεραυνό» στο 34’ και ο δεύτερος με εξαιρετικό πλασέ στο 78’, για να μειώσει με τον Λεοζίνιο στο 85’ ο «Γηραιός», που είδε τον Γιαννιώτη να βγάζει το… τούβλο του Περόνε από τη μικρή περιοχή στο 92’, παραμένοντας, έτσι, χωρίς νίκη στη Σούπερ Λίγκα.                                                                                                                                     ΚΕΡΚΥΡΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 0-1 Ο ΠΑΣ άλωσε την Κέρκυρα. Με ένα τρομερό… τούβλο του Βιδάλ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, ο «Αγιαξ της Ηπείρου» πήρε το γειτονικό ντέρμπι, επικρατώντας 1-0 της τοπικής ομάδας! Βιδάλ και... τέζα! Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ πέτυχε ένα τρομερό γκολ με μια σουτάρα από τα 25 μέτρα και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΣ Γιάννινα μέσα στην Κέρκυρα (0-1). Πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα για τους Ηπειρώτες, που πήραν το γειτονικό ντέρμπι και έπιασαν στην κορυφή ΑΕΚ, Παναθηναϊκό και Πλατανιά (7 βαθμούς), με τους Φαίακες να μένουν στους τρεις βαθμούς.                                                                                                                         ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΛΑΡΙΣΑ: 1-1 Λεβαδειακός και ΑΕΛ έπαιζαν για να μην χάσουν, μένοντας μοιραία στην ισοπαλία (1-1) σε ένα ματς που όλα τα λεφτά ήταν το β’ ημίχρονο. Σκόρερ και πάλι ο Τόνι Σίλβα (55’), πρώτο γκολ για Ντοντό (66’). Έπειτα από ένα… άχρωμο, άοσμο και άγευστο πρώτο ημίχρονο και ένα δεύτερο για γερά νεύρα, Λεβαδειακός και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, με τις δύο ομάδες να μην χάνουν (που ήταν και ο πρωταρχικός τους στόχος) για δεύτερο συνεχόμενο ματς, μετά τις πρώτες νίκες που πέτυχαν την προηγούμενη αγωνιστική.

Με το παιχνίδι να βαδίζει ολοταχώς βάσει της εικόνας σε ένα 0-0, το γκολ του Τόνι Σίλβα (55'), άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, αλλά και το ρυθμό του, αφού ανάγκασε τον Άγγελο Αναστασιάδη να κάνει αλλαγές, κάνοντας την ΑΕΛ να διεκδικήσει γκολ και βαθμούς. Το φουλ αμυντικό σύστημα των Θεσσαλών, μετατράπηκε σε ένα πιο ορθολογικό 4-2-3-1 και άμεσα ο Βαρέλα (που πέρασε στο ματς ως αλλαγή) πρόσφερε το γκολ στην ομάδα του, καθώς από δική του εξαιρετική σέντρα ο Ντοντό με κεφαλιά ισοφάρισε, πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα με τα «βυσσινί».                                                                                                                                                                             ΠΗΓΗ:http://www.sport-fm.gr