Τα χθεσινά Αποτελέσματα των Ομίλων του Champions League

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ-ΣΕΒΙΛΛΗ 0-1:Με τον Σαμίρ Νασρί να σκοράρει στο 37ο λεπτό η Σεβίλλη σε ένα κλειστό ματς νίκησε 1-0 στο Ζάγκρεμπ τη Ντιναμό και παρέμεινε στην πρώτη θέση μαζί με τη Γιουβέντους. Η Σεβίλλη πήρε μία δύσκολη όσο και σημαντική νίκη μέσα στο «Μαξιμίρ» από την Ντινάμο με 1-0 και φιγουράρει στην πρώτη θέση του ομίλου μαζί με την Γιουβέντους στον 8ο όμιλο με 7 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς με τον Μαριάνο στο 15’ να έχει την πρώτη καλή στιγμή, όμως ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε, ενώ στο 23ο λεπτό ο Νασρί έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μαριάνο και ο Νασρί συνδυάστηκαν στο 37’ με τον Γάλλο να ανοίγει το σκορ και να κάνει το 0-1.

Στο 59’ η Σεβίλλη έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει τη νίκη με τον Βιέτο να σημαδεύει το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι άρχισαν ν’ ασκούν πίεση μετά το 70ο λεπτό και είχαν την καλύτερη τους στιγμή με τον Σόσα να σημαδεύει από καλή θέση πάνω από την εστία. Για τους Κροάτες έπαιξε σε όλο τον αγώνα ο Γκόρντον Σίλντεφελντ.                                                                                                                                                                                                         ΛΙΟΝ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 0-1:Έμεινε με 10 παίκτες, παραχώρησε και πέναλτι, αλλά η Γιουβέντους απέδρασε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Λιόν (1-0) χάρη στο γκολ του Κουαδράδο και την τρομερή εμφάνιση του Μπουφόν. Αυτή η Γιουβέντους, χρόνια τώρα, είναι φτιαγμένη από μέταλλο, κάτι που αποδείχθηκε και στο ματς της Γαλλίας κόντρα στη Λιόν.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επικράτησε 1-0 εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική του Champions League στον 8ο όμιλο, αποτέλεσμα που το οφείλει σε πολύ μεγάλο βαθμό στον Τζιανλουίτζι Μπουφόν και στον σκόρερ, που αποτέλεσε έμπνευση του Ιταλού τεχνικού, Χουάν Κουαδράδο.

Το ματς είχε «στραβώσει» από την αρχή για τους «μπιανκονέρι», αφού μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν καθαρές ευκαιρίες και μάλιστα οι γηπεδούχοι, έχοντας τον ενθουσιασμό της έδρας βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν στο 34' ο Μπονούτσι ανέτρεψε τον Ντιακαμπί. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λακαζέτ, αλλά ο Μπουφόν έδωσε τη δική του απάντηση σε όσους τόλμησαν να πουν πως έχει ξοφλήσει, λέγοντας «όχι» στον Γάλλο επιθετικό.

Εκεί που έδειχνε ότι η Γιουβέντους μένει «όρθια», ο Λεμινά στο 54' άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες σε ένα χρονικό σημείο που η Λιόν έχανε συνεχώς ευκαιρίες και ο Μπουφόν φώναζε πάντα «παρών». Παρ' όλα αυτά, η επιλογή του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να περάσει στο ματς τον Κουαδράδο δικαιώθηκε, καθώς ο Κολομβιανός στο 76' έκανε το 1-0, χαρίζοντας το τρίποντο της νίκης στην ομάδα του.                                                                                                                                                                                                                                             ΜΠΡΙΖ-ΠΟΡΤΟ 1-2:Με εύστοχο πέναλτι του Αντρέ Σίλβα στις καθυστερήσεις η Πόρτο νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Μπριζ παρά το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ από το 12ο λεπτό. Τεράστιο «διπλό» το οποίο αυξάνει αρκετά τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Πόρτο στο Βέλγιο!

Αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από το 12ο λεπτό, επικράτησε 2-1 της Μπριζ χάρη σε ένα πέναλτι του Αντρέ Σίλβα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σοκάροντας τους γηπεδούχους που πίστευαν ότι θα κατακτούσαν τον πρώτο τους βαθμό.

Οι Πορτογάλοι βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας όμως τους ίδιους βαθμούς με την Κοπεγχάγη.                                                                                                                                                                                                                                                          ΛΕΣΤΕΡ-ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ 1-0:Το ευρωπαϊκό της κοστούμι φόρεσε η Λέστερ που άφησε στην άκρη την προβληματική πορεία στην Πρέμιερ Λιγκ, νίκησε 1-0 την Κοπεγχάγη και έκανε το 3Χ3. Σκόρερ ο Μαχρέζ, μεγάλη επέμβαση ο Σμάιχελ. Τι κι αν είναι 14η στην Πρέμιερ Λιγκ και ψάχνεται, στην Ευρώπη η Λέστερ απέδειξε ότι παραμένει δυνατή και ικανή να πρωταγωνιστήσει στο τοπ επίπεδο.                                                                                                                                                                                                                                              ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ-ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 1-2:Κλείνει θέση για τους «16» η Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Τούχελ ήταν εξαιρετική στο α' μέρος, προηγήθηκε 2-0 και παρότι αγχώθηκε από το γκολ του Θέσαρ, πήρε σπουδαίο διπλό (1-2) στην έδρα της Σπόρτινγκ. Ντόρτμουντ για ένα ημίχρονο! Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έβγαλε μάτια στο πρώτο μέρος, σκόραρε δις και παρότι αγχώθηκε από το γκολ του Θέσαρ στην επανάληψη, πήρε σπουδαίο διπλό στη Λισαβόνα επί της Σπόρτινγκ και ήρθε ακόμη πιο κοντά στην πρόκρισή της στους «16» του Champions League.                                                                                                                                                                                                                                                                      ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ 5-1:Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε –αναμενόμενα- το παιχνίδι με την Λέγκια η Ρεάλ. Η βασίλισσα επικράτησε πανεύκολα 5-1 και δείχνει να ξεμπουκώνει για τα καλά με τη νέα «ταρίφα» που έριξε. Σαν σε προπόνηση καθάρισε την Λέγκια Βαρσοβίας η Ρεάλ Μαδρίτης. Δείχνοντας πως ανεβάζει στροφές το τελευταίο διάστημα –μετά την εξάρα στην Μπέτις- η βασίλισσα επικράτησε πανεύκολα 5-1 της Λέγκια Βαρσοβίας και διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου με επτά βαθμούς, όσους έχει και η Ντόρτμουντ, με τους Πολωνούς να παραμένουν στον πάτο άποντοι.                                                                                                                                                                           ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ-ΤΟΤΕΝΑΜ 0-0:Έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Ούγκο Γιορίς, η Τότεναμ «τσίμπησε» βαθμό στο Λεβερκούζεν (0-0), με αποτέλεσμα να συνεχίζεται η… σφαγή στον 5ο όμιλο. Δοκάρι τα «σπιρούνια» στο 38’. Τη… σφαγή που γίνεται στον 5ο όμιλο του Champions League διατήρησαν Λεβερκούζεν και Τότεναμ.

Τα «σπιρούνια» είδαν στο 38’ την κεφαλιά του Γιάνσεν να καταλήγει στο δοκάρι, οι «ασπιρίνες» είδαν τον Ούγκο Γιορίς να κάνει εξαιρετικές επεμβάσεις στο δεύτερο 45λεπτο και κάπως έτσι, φτάσαμε στο τελικό 0-0.                                                                                                                                                                                                                                       ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ-ΜΟΝΑΚΟ 1-1:Με γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα τρία λεπτά πριν το φινάλε η Μονακό απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κρατήθηκε στην κορυφή του 5ου ομίλου. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε καλή στιγμή με τον Τραορέ στο 11’ που όμως δεν την αξιοποίησε. Στο 26’ άλλη μια καλή προσπάθεια του Τόσιτς δεν στέφθηκε από επιτυχία, αλλά στο 34ο λεπτό, ύστερα από σουτ του Τόσιτς και ασθενή επέμβαση του Σούμπασιτς, ο Τραορέ από κοντά έγραψε το 1-0, για τους Ρώσους. Στο 42’ ο Ακινφέεφ πραγματοποίησε την πρώτη μεγάλη επέμβαση του στο ματς με τον Ράγγι να φτάνει κοντά στο γκολ, αλλά τον διεθνή Ρώσο πορτιέρε να λέει «όχι».

Στην επανάληψη η Μονακό προσπάθησε να εντείνει την πίεση της, με τον Μπακαγιόκο στο 56’ να χάνει καλή ευκαιρία, ενώ στο 72’ ο Μεντί είδε τον Ακινφέεφ να πραγματοποιεί μία ακόμα απίστευτη επέμβαση για να κρατήσει το 1-0 για την ομάδα του. Στο 85ο λεπτό ο Ζερμέν έφτασε κοντά στο γκολ, ενώ στο 87’ μετά από προσπάθεια του Καρίγιο, ο Μπερνάρντο Σίλβα με ψύχραιμο αριστερό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.                                                                                                        ΠΗΓΗ:http://www.sport-fm.gr